
głowica liniowa w piśmiennictwie
Ektopia tarczycy w praktyce . Tkanka ektopowa tarczycowa położona najczęściej podjęzykowo ma równe obrysy, nieco mniejszą echogeniczność od ślinianek, skąpe unaczynienie w badaniu dopplerowskim kolorowym oraz dopplerowskim mocy. W opcji powiększenia obrazu możemy znaleźć zmiany drobnotorbielowate, mnogie artefakty ogona komety w w/w zmianach płynowych. Ektopia może tworzyć jedno ognisko, co jest najczęstsze, ale nie można wykluczyć dodatkowych ognisk (ektopia 2-ogniskowa językowo-podjęzykowa). Słowa kluczowe: ektopia tarczycy, podjęzykowa tarczyca, echogeniczność, Doppler kolorowy, artefakty ogona komety, zmiany torbielowate
Obrazowanie głowicą liniową zmian zapalnych w obrębie ścięgien i przyczepów ścięgien do struktur kostnych. Do określeń przydatnych w ocenie zmian zapalnych o etiologii reumatologicznej stosowanych w opisach badań USG należą: zapalenie pochewki ścięgnistej, wysięk w pochewce o wyglądzie bezechowej obwódki wokół ścięgna, zatarcie warstwowej budowy ścięgna, szczelina hipoechogeniczna, płyn w kaletce ścięgna, cechy wzmożonej perfuzji w badaniu dopplera mocy i znakowanego kolorem, co odpowiada wzmożonemu unaczynieniu w przebiegu procesu zapalnego, pogrubienie ścięgna odcinkowe lub rozlane, zwapnienia w przekroju poprzecznym ścięgna oraz obecność zmniejszonej fragmentarycznie echogeniczności ścięgna w postaci obszarów, najpewniej etiologii zapalnej. Słowa kluczowe: USG, ścięgna, zapalenie, reumatologia, ścięgno Achillesa, kaletka maziowa, echogeniczność, perfuzja dopplera
Zastosowanie USG w diagnostyce i leczeniu urazów kończyn: Studium przypadku krwiaka uda u pacjenta na antykoagulantach. Streszczenie: W czasie wytworzenia się krwiaka powstaje w tkankach obszar hiperechogeniczny, który z czasem podlega ewolucji w obszar płynowy z licznymi zmianami łącznotkankowymi i poziomami płynu. Po kilku miesiącach w miejscu krwiaka pojawia się blizna, która powoduje retrakcję sąsiednich tkanek. Słowa kluczowe: krwiak, hiperechogeniczny, zmiany łącznotkankowe, poziomy płynu, blizna, retrakcja tkanek.

USG zmian metastatycznych powłok. Streszczenie: Badanie USG powłok brzusznych jest kluczowe w diagnostyce i monitorowaniu zmian metastatycznych, szczególnie u pacjentów z historią raka jelita grubego i raka jajnika. Dzięki wysokiej rozdzielczości i możliwościom dodatkowych testów czynnościowych, USG pozwala na dokładną ocenę zmian ogniskowych i unaczynienia, co jest niezbędne w planowaniu dalszego leczenia. Słowa kluczowe: USG powłok, zmiany metastatyczne, adenocarcinoma, biopsja aspiracyjna celowana, ablacja ultradźwiękowa.
Opracowanie tematyki zmian ogniskowych piersi w USG według podręcznika Dietricha “Kurs ultrasonografii” Streszczenie: USG piersi jest badaniem pozwalającym na ocenę charakteru zmiany łagodnej i określenie potencjalnego ryzyka w kierunku zmian złośliwych. Łagodne cechy zmian ogniskowych obejmują równe obrysy, podatność na kompresję, brak unaczynienia w badaniu Dopplera znakowanego kolorem oraz brak unaczynienia otoczenia zmiany, efekt kompresji otoczenia zmiany ogniskowej, tylne wzmocnienie akustyczne, efekty rozproszonego wzmocnienia akustycznego, zmiana szersza niż głębsza, izoechogeniczna lub jednolicie hipoechogeniczna zmiana o równych obrysach, obecność makrozwapnień oraz brak przerwania ciągłości przewodów mlecznych. Trudne diagnostycznie zmiany obejmują gruczolistość stwardniającą, martwicę tkanki tłuszczowej oraz ogniskowe zwłóknienie tkanki. Złośliwe cechy zmian obejmują głębokie hipoechogeniczne zmiany z gruboziarnistym echem i nierównymi obrysami, wzmożone unaczynienie w badaniu Dopplera znakowanego kolorem oraz penetrujące i twarde zmiany o nierównych obrysach dające obraz spikuli z retrakcją tkanek. Klasyfikacja BIRADS pomaga uporządkować te cechy i określić dalsze postępowanie. Słowa kluczowe: USG piersi, BIRADS, zmiany łagodne, zmiany złośliwe, elastografia, biopsja gruboigłowa, mammotomia próżniowa, Doppler kolorowy, neoangiogeneza, kalcyfikacje, przewody mleczne, węzły chłonne, torbiele.
Powłoki jamy brzusznej, technika badania, rozpoznania kliniczne w praktyce. Streszczenie: Powłoki można obrazować każdym przetwornikiem, szczególnie przydatna jest natomiast głowica liniowa. Do powszechnych zmian ogniskowych w powłokach należą tłuszczaki, nerwiaki i włókniaki, rzadziej desmoidy, przerzuty do powłok, tłuszczakomięsaki. Do oceny powłok zalicza się ocenę mięśni pod kątem zmian pourazowych – w zakresie mięśni prostych, poprzecznego, skośnego zewnętrznego i wewnętrznego, lędźwiowego i czworobocznego lędźwi. Słowa kluczowe: Krwiak powłok, przepukliny powłok, tłuszczaki i inne nowotwory powłok.