Streszczenie: Endometrioza to schorzenie polegające na obecności komórek endometrialnych poza macicą, co może mieć etiologię idiopatyczną lub jatrogeniczną, np. po zabiegach w obrębie miednicy małej. W pęcherzu moczowym zmiany mogą osiągać kilka centymetrów średnicy i są widoczne w badaniu ultrasonograficznym jako obszary o obniżonej echogeniczności, czasem z obszarami bezechowymi, częściowo unaczynionymi w badaniu dopplerowskim.
Słowa kluczowe: endometrioza pęcherza moczowego, objawy endometriozy w USG
Endometrioza polega na występowaniu komórek endometrialnych tworzących ektopową tkankę poza macicą o etiologii idiopatycznej lub jatrogennej, na przykład po zabiegach przeprowadzanych w obrębie miednicy małej. Zmiana w pęcherzu moczowym może pojawić się w ścianie pęcherza moczowego i osiągać ogniska o kilku centymetrowej średnicy.
W badaniu ultrasonograficznym w prezentacji B ognisko endometriozy prezentuje jednolity lub nieco heterogenny obszar o obniżonej echogeniczności, czasem z obszarami bezechowymi, częściowo unaczynionymi w badaniu dopplerowskim z kolorowym oznaczeniem przepływu krwi. Modeluje i nacieka ścianę pęcherza moczowego z zewnątrz.
Endometrioza nacieka ściany pęcherza od zewnątrz w kierunku śluzówki ściany pęcherza moczowego i może imitować zmiany śluzówkowe pęcherza moczowego egzofityczne, właściwe dla raka urotelialnego pęcherza moczowego. Do przykładowych lokalizacji endometriozy należy początek rozrostu zmian i nacieku z zachyłka pęcherzowo-macicznego. Celem potwierdzenia rozpoznania właściwa będzie laparoskopia. MRI może wykazywać obecność metabolitów hemoglobiny, co jest również spotykane w raku pęcherza moczowego (urotelialnego). Badanie PET wykazuje zmiany wysokoenergetyczne zarówno w endometriozie, jak i w raku pęcherza.
W czasie laparoskopii można pobrać materiał do badania histopatologicznego, który nie będzie wykazywał obecności komórek nowotworowych. W badaniu cystoskopowym można zobaczyć ucisk z zewnątrz w obrębie ściany pęcherza moczowego. Endometrioza pęcherza moczowego w 60% przypadków może przebiegać bezobjawowo, w pozostałej części przypadków daje objawy bólowe, dyzuryczne oraz krwiomocz. Leczenie polega na dwumiesięcznej terapii danazolem.
Piśmiennictwo:
A. Smereczyński. Praktyka Kliniczna- ultrasonografia: 32-letnia pacjentka ze zmianą w pęcherzu moczowym. Med. Prakt. 2016; 3.