Perforacja pęcherzyka żółciowego

Total
0
Shares

Przykładowy opis przypadku:  76-letnia pacjentka została przyjęta na konsultację z powodu utrzymującego się od 4 dni bólu w nadbrzuszu środkowym oraz gorączki 38°C. W badaniach dodatkowych stwierdzono podwyższone parametry: leukocytoza 14 tys./mm³, CRP 140 mg/dl, podwyższona GGTP i fosfataza alkaliczna.

Badanie USG: Uwidoczniono obkurczony pęcherzyk żółciowy, hiperechogeniczną i pogrubiałą ścianę pęcherzyka, drobny złóg w okolicy szyjki pęcherzyka, ale poza jego światłem. W czasie testu oddechowego niewielka ilość treści przechodziła ze światła pęcherzyka żółciowego do otoczenia wokół pęcherzyka. Wykorzystano opcję powiększenia obrazu oraz obrazowanie kolorowym Dopplerem. Okołopęcherzykowo widoczny jest również zbiornik płynu.

Komentarz: USG przezbrzuszne pozostaje metodą z wyboru w diagnostyce ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego wraz z jego powikłaniami. Do pewnych objawów perforacji należy brak ciągłości jego ściany stwierdzony w badaniu, co jest jednak trudne do uwidocznienia. Dodatkowym źródłem informacji będzie translokacja złogu ze światła pęcherzyka do zbiornika płynowego okołopęcherzykowego, co również nie zawsze będzie widoczne, szczególnie gdy do migracji złogu dojdzie do przestrzeni pomiędzy pętlami jelitowymi.

W diagnostyce perforacji może pomóc test oddechowy, w czasie którego można zaobserwować migrację treści z pęcherzyka do przestrzeni pozapęcherzykowej, czego uwidocznienie można poprawić za pomocą technik dopplerowskich. W dalszej diagnostyce można uwzględnić MRCP oraz TK, które wykazują wysoką czułość w takich powikłaniach. ERCP oraz cholescynygrafia mogą być nieskuteczne, gdy proces zapalny obejmie przewód pęcherzykowy.

Leczenie: Polega na stosowaniu antybiotykoterapii, nawodnieniu, restrykcji dietetycznej oraz operacji klasycznej w sytuacji, gdy współistnieje cukrzyca, lub drenażu przezskórnym celowanym pod głowicą USG, gdy ryzyko okołooperacyjne jest szczególnie wysokie.

Na podstawie tekstu Smereczyński – Praktyka kliniczna – ultrasonografia, 76-letnia kobieta po napadzie kolki żółciowej, Med Prakt 2015, 9-66, 70, 88