Badanie point-of-care (POCUS) to technika ultrasonografii wykonywana przy łóżku pacjenta, mająca na celu szybkie rozwiązywanie konkretnych problemów klinicznych. Jest to metoda nieinwazyjna, która pozwala na natychmiastowe badanie pacjenta na miejscu, co znacząco poprawia wyniki leczenia.
Badania USG w sytuacjach naglących – Point of care ultrasound (POCUS)
1. Omówienie sytuacji klinicznych przebiegających z odwodnieniem i przewodnieniem w praktyce klinicznej przy użyciu ultrasonografu. POCUS – odwodnienie kontra przewodnienie. Streszczenie: USG jest cennym narzędziem do nieinwazynej oceny wolemii u chorych odwodnionych i przewodnionych. Oceniane parametry USG warto porównywać z danymi klinicznymi celem wykluczenia błędów w ocenie wolemii (sama ocena wolemii za pośrednictwem USG ma ograniczenia- np. venoplegia obserwowana jest m.in. w sepsie). U dzieci poniżej 5 roku życia pomiar IVC nie wiąże się ze stopniem ciężkości odwodnienia (np. w przebiegu biegunki infekcyjnej). Słowa kluczowe: odwodnienie w USG, przewodnienie w USG
2. https://radoslawkorczyk.pl/niedroznosc-jelita-cienkiego/Streszczenie: Opis przypadku dotyczy pacjentki w 8. dekadzie życia z wywiadem onkologicznym i operacją resekcji guza esicy z odtworzeniem ciągłości przewodu pokarmowego sprzed ponad 10 laty. Powodem konsultacji były dolegliwości bólowe w śródbrzuszu, zatrzymanie gazów i stolca od 12 godzin. W badaniu USG rozpoznano płyn w jamie otrzewnowej, tętniaka aorty brzusznej, bez uszkodzenia naczyń krezkowych i nerkowych, poszerzone i pogrubiałe pętle jelita cienkiego, nadmierną ilość powietrza w poprzecznicy, zaleganie treści w żołądku o mieszanej echogeniczności oraz zaleganie treści w esicy wraz z poszerzeniem jej światła. USG stanowiło pierwsze badanie, które pozwoliło na rozpoznanie niedrożności mechanicznej jelita na tle skrętu jelita czczego. Słowa kluczowe: niedrożność jelita cienkiego, zrosty otrzewnowe, skręt jelit, płyn w jamie otrzewnowej.
3. 77-letnia pacjentka z dolegliwościami bólowymi w nadbrzuszu środkowym i dusznościami spoczynkowymi. Opis badania point of care. Streszczenie: Opis przypadku dotyczący obrazowania point-of-care (POC) u 77-letniej pacjentki z dusznościami spoczynkowymi oraz niewyjaśnionymi dolegliwościami bólowymi w jamie brzusznej, u której stwierdzono objawy niewydolności oddechowej i hipotonię. W badaniu wykryto anechogeniczny płyn w jamach opłucnowych, przeważający w lewej jamie opłucnowej, tamponadę serca, niedodmę płuca lewego, zmianę ogniskową płynową w prawym jajniku oraz płyn w zachyłku wątrobowo-nerkowym. Badanie przyłóżkowe pomogło w ustaleniu dalszego postępowania, w tym wykonaniu punkcji opłucnowej, tomografii komputerowej (TK) klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz ustaleniu rozpoznania. Słowa kluczowe: płyn w opłucnych, tamponada serca, niedodma płuca, rak płuca.
4. Ostre zapalenie trzustki na tle kamicy przewodowej w opisie przypadku klinicznego. Streszczenie: Ostre zapalenie trzustki (OZT) o etiologii kamiczej może być skutecznie zdiagnozowane jako badanie pierwszego rzutu u chorych z wywiadem przebytej cholecystektomii o etiologii kamiczej. W badaniu konwencjonalnym przy łóżku chorego bez użycia środka kontrastowego można uwidocznić powiększenie narządu, poszerzenie przewodu Wirsunga, kamicę przewodową, poszerzenie dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych, wysięk zapalny w obrębie rowka trzustkowo-dwunastniczego, płyn w jamach opłucnowych, wolny płyn w jamie trzewnowej, zatarcie obrysów trzustki. Różnicowanie przeprowadzono pod kątem perforacji przewodu pokarmowego, tętniaka aorty brzusznej, perforacji uchyłka jelitowego oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Słowa kluczowe: ostre zapalenie trzustki, kamica przewodowa, sonografia przyłóżkowa.
5. Rola USG w Ocenie Ostrych Stanów Przestrzeni Zaotrzewnowej. Streszczenie: Celem artykułu jest omówienie roli ultrasonografii (USG) w diagnostyce ostrych stanów przestrzeni zaotrzewnowej. Przedstawiono przypadki kamicy nerkowej i moczowodowej, zapalenia trzustki, krwiaków przestrzeni zaotrzewnowej, odmiedniczkowego zapalenia nerek, tętniaka aorty brzusznej oraz zapalenia jelit o etiologii niedokrwiennej i zapalnej. Szczególną uwagę poświęcono zastosowaniu Dopplera kolorowego i impulsowego w diagnostyce tych schorzeń. Słowa kluczowe: Ultrasonografia, przestrzeń zaotrzewnowa, kamica nerkowa, zapalenie trzustki, krwiaki, odmiedniczkowe zapalenie nerek, tętniak aorty brzusznej, zapalenie jelit, Doppler
6. Bezobjawowa przypadkowo wykryta masa nerki prawej u 57-letniej pacjentki: rola POCUS i CT w rozpoznaniu. Streszczenie: Nieprawidłowa masa deformująca obrysy nerki wykryta przypadkowo w większości przypadków jest rakiem jasnokomórkowym nerki (RCC). W różnicowaniu należy uwzględnić raka przejściowokomórkowego oraz płaskonabłonkowego, w dalszej kolejności chłoniaka i zmiany przerzutowe. Torbiel krwotoczna może dawać podobny obraz, ale nie ulega wzmocnieniu w badaniu Dopplera kolorowego. Potwierdzenie diagnostyki następuje po podaniu środka kontrastowego w CT. Zmiany lito-torbielowate należy oceniać wg skali Bosniaka. RCC ma charakter inwazyjny zarówno w kierunku zatoki nerki, jak i wykazuje się inwazją pozatorebkową egzofityczną. POCUS ma za zadanie wczesne wykrywanie zmian ogniskowych podejrzanych o nowotwór, co wnosi poprawę wyników leczenia. Słowa kluczowe:
Rak nerki, rola US i CEUS w raku nerki, różnicowanie raka nerki w USG.
7. Obrazowanie zmian zapalnych płuc (LUS) na przykładzie klinicznym. Streszczenie: Zapalenie płuc pozostaje poważnym schorzeniem z ryzykiem posocznicy i ciężkiego stanu klinicznego. Do badań wstępnych zaliczamy RTG klatki piersiowej oraz LUS – ultrasonografię płuc, która w połączeniu z oceną parametrów biochemicznych, takich jak CRP i IL-6, daje możliwości oceny ciężkości przebiegu, a ponadto dodatkowe możliwości monitorowania przebiegu leczenia. W obrazie USG w wirusowym zapaleniu płuc zmiany obecne są obustronnie o różnej lokalizacji i przybierają postać drobnych konsolidacji podopłucnowych, licznych linii B oraz drobnych wysięków opłucnowych oraz pogrubienia opłucnej. Zapalenie bakteryjne powoduje naciek zapalny powodujący niedodmę z bronchogramem, który można również ocenić w LUS. Dynamiczne bronchogramy wskazują na naciekowe przyczyny niedodmy, a bronchogramy statyczne na obturacyjne przyczyny płuca niedodmowego. Szczelina międzypłatowa ogranicza naciek zapalny w bakteryjnym płatowym pozaszpitalnym zapaleniu płuc. Poniżej podano przypadek pacjentki 45-letniej po niepowodzeniu leczenia ambulatoryjnego, u której dokonano oceny LUS, co bezpośrednio wpłynęło na dalsze postępowanie terapeutyczne z sukcesem w leczeniu. Słowa kluczowe: zapalenie płuc w USG, wysięk opłucnowy, niedodma, bronchogramy dynamiczne i statyczne, pogrubienie opłucnej, shred sign.