Szablony opisu USG stawu kolanowego

Total
0
Shares

Przykładowe opisy patologii stawu kolanowego w ultrasonografii.


Badanie USG prawego/lewego stawu kolanowego

Szablonowe wzory opisu (część I):

Torebka stawowa

  • prawidłowo napięta, bez wysięku i przerostu błony maziowej w jamie stawowej.
  • rozluźnienie torebki stawowej, w jamie stawowej obecny jest jednorodny płyn do 8 mm w zachyłku nadrzepkowym i do 10 mm w zachyłku bocznym, bez cech przerostu błony maziowej w stawie.
  • torebka stawowa mocno napięta, w jamie stawowej duża ilość lekko niejednorodnego płynu (do 20 mm w zachyłku nadrzepkowym oraz do 18 mm w zachyłku bocznym). Widoczne liczne i hiperechogeniczne, przerośnięte fałdy błony maziowej o grubości do 8 mm, bez cech wzmożonego unaczynienia w badaniu dopplera znakowanego kolorem.
  • torebka stawowa wiotka – znaczny obrzęk tkanek miękkich wokół stawu sugeruje przerwanie jej ciągłości. W jamie stawowej niewielka ilość gęstego płynu, który może mieć charakter krwisty. W zachyłku nadrzepkowym widoczny jest fragment kostny wolny o wymiarach 20 x 13 mm, bez cech przerostu w jamie stawowej.

Aparat więzadłowy.

Prawidłowy obraz więzadeł pobocznych , więzadła rzepki, ścięgien gęsiej stopki.

Mięśnie czworogłowy, troczki rzepki, mięsień półbłoniasty – bez zmian ogniskowych

Przyczep udowy więzadła pobocznego przyśrodkowego niejednorodny i obrzękowo pogrubiały (grubość 8 mm w stosunku do 3 mm w więzadle przeciwnym)

Obraz odpowiada naciągnięciu (uraz I stopnia).

Więzadło poboczne boczne prawidłowe.

Więzadło poboczne przyśrodkowe obrzęknięte w warstwie powierzchownej na wysokości szpary stawowej (grubość 4 mm), ale o zachowanej ciągłości.

Warstwa głęboka niejednorodna, z pojedynczymi hipoechogenicznymi przestrzeniami (szczeliny pęknięcia)  oraz drobnymi zwapnieniami przy przyczepie udowym (niewielkie uszkodzenia awulsyjne). W teście dynamicznym włókna wiotkie, połącznie z łąkotką niestabilne. Obraz odpowiada naciągnięciu warstwy powierzchownej z niewielkim naderwaniem więzadła łąkotkowo-udowego.

Ciało tłuszczowe Hoffy o prawidłowej echostrukturze

jednorodne lub niejednorodne o prawidłowej echogeniczności lub podwyższonej

echostruktura – zatarta lub niezatarta

bez separujacych się przestrzenie płynowych

czy obraz odpowiada konsolidacji pourazowej

Szablonowe wzory opisu (część II):

  1. Opis powierzchni kostnych i chrzęstnych:
    • Powierzchnie kostne i chrzęstne dostępne do oceny, w tym strona łożyska poślizgu udowo-rzepkowego, o gładkich (równych) obrysach, bez zmian ubytkowych.
  2. Opis łąkotek:
    • Łąkotki jednorodne, o zachowanym kształcie i prawidłowej pozycji, bez cech uszkodzenia.
    • Łąkotka przyśrodkowa: w obrębie trzonu całkowicie niejednorodna, zdeformowana, wypchnięta poza obrys szpary stawowej, obraz odpowiada zaawansowanym zmianom degeneracyjnym.
    • Łąkotka boczna: niejednorodna, z cechami niewielkiej deformacji, ale bez istotnej protruzji. Nie uwidoczniono pojedynczej szczeliny pęknięcia. Obraz odpowiada najpewniej stanowi po urazie kompresyjnym.
  3. Opis więzadeł:
    • W teście dynamicznym więzadło krzyżowe przednie stabilne.
    • W teście dynamicznym w porównaniu ze stroną przeciwną obecne są cechy niestabilności więzadła krzyżowego przedniego, do ewentualnej weryfikacji w MRI.
  4. Opis dołu podkolanowego:
    • W dole podkolanowym struktur torbielowatych nie uwidoczniono, żyła podkolanowa drożna.
    • Kaletka podrzepkowa o grubości do 15 mm, wypełniona niejednorodną treścią, prawdopodobnie krwią, o pogrubiałych ścianach.
  5. Opis mięśni:
    • Niejednorodny obraz dalszej części głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki, zatarta echostruktura, echogeniczność wzmożona mięśnia, włókna o wiotkim przebiegu, w tym miejscu krwiak o wymiarach x/x/x mm, ciągnący się cienką warstwą wzdłuż mięśnia płaszczkowatego łydki.
    • W dolnej części mięśnia obszernego bocznego widoczna jest przestrzeń płynowa x/x/x mm z licznymi przegrodami, co odpowiada krwiakowi śródmięśniowemu w fazie organizacji. Otaczające włókna są niejednorodne i obrzęknięte.

Źródło: USG kolana, Zobacz, oceń, opisz, M. Podgórski 2020 Urban&Partner.